niedziela, 22 kwietnia 2018, 08:27

Aktualności - Komunikaty Rybołów ... poszukiwany...
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Walczak   
wtorek, 18 lutego 2014 13:29

Rybołów ... poszukiwany...

Rybołów jest jednym z najbardziej narażonych na wyginiecie gatunków ptaków szponiastych występujących w Polsce. Wg obecnie posiadanej wiedzy, w województwie lubuskim występuje on już wyłącznie na 5-7 izolowanych stanowiskach, w północnej i środkowej części regionu. 

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, w ramach realizowanego od 2011 r. projektu ochrony lubuskiej populacji rybołowa, tworzy obecnie regionalną bazę danych obserwacji tego gatunku. W związku z powyższym, jeżeli posiadasz informacje o rybołowach z terenu województwa i chcesz podzielić sie tą wiedzą, w celu wzmocnienia efektywności ochrony tego okazałego drapieżnika w naszym regionie, wypełnij a następnie prześlij poniższy formularz obserwacyjny. Twoje obserwacje, mogą mieć istotny wpływ na bardziej skuteczne zaplanowanie ochrony tego gatunku w regionie przez nasz urząd.
 
Opis gatunku: długość ciała rybołowa wynosi od 55 do 58 cm, a rozpiętość skrzydeł 145-170 cm. Zatem jest on nieco większy od pospolitego myszołowa. Ubarwienie wierzchniej strony ciała ma kolor ciemno brązowy lub czarniawy, natomiast spodnia strona jest biała z charakterystycznymi ciemnymi plamami na nadgarstkach. Lotki skrzydeł są prążkowane, co powoduje że mogą się one wydawać ciemne. Głowa rybołowa jest biała z charakterystyczną ciemną przepaską przechodzącą od dzioba i oko, aż do karku. Na piersi natomiast, występuje dobrze widoczna ciemna przepaska w kształcie pierścienia. Dzięki dość smukłej sylwetce, rybołów (zwłaszcza widziany z daleka) może przypominać dużą mewę krążąca nad zbiornikiem wodnym.   

Formularz obserwacyjny

Przykładowo wypełniony Formularz obserwacyjny

 

Fot. Rybołów Pandion haliaetus (M. Bielewicz)