niedziela, 22 kwietnia 2018, 08:30

Aktualności - Komunikaty KOMUNIKATY-ARCHIWUM ROK 2013 Lubuska sieć sztucznych platform lęgowych dla rybołowa w rozbudowie ..…
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Walczak   
wtorek, 02 kwietnia 2013 09:47Lubuska sieć sztucznych platform lęgowych dla rybołowa w rozbudowie ..…

Jednym z priorytetowych celów wdrażanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim strategii ochrony rybołowa w województwie lubuskim, jest poprawa jakości siedlisk rybołowa w tym w szczególności warunków jego gniazdowania, a także zdolności reprodukcyjnych populacji. Służy temu m.in. rozpoczęty od końca 2011 roku długofalowy program instalowania sztucznych platform lęgowych na obszarach leśnych całego województwa. 

Sztuczne konstrukcje gniazdowe z uwagi na specjalne wymagania oraz wyjątkową płochliwość gatunku, budowane są w najbardziej „dzikich” i niedostępnych dla człowieka ostępach leśnych, gdzie rybołowy niegdyś występowały lub z uwagi na „obiecujące” elementy siedliska (np. zasobne w ryby jeziora) drapieżniki te mogłyby w przyszłości gniazdować.         

W tym roku na przełomie marca i kwietnia na terenach leśnych Nadleśnictw: Międzyrzecz, Karwin oraz Cybinka zainstalowano 9 sztucznych platform gniazdowych dla rybołowa. W większości przypadków były to nowe konstrukcje powstałe w nowych lokalizacjach, choć na trzech stanowiskach podjęto się rewitalizacji starych i zniszczonych gniazd ptaków, które ucierpiały w skutek niekorzystnego oddziaływania czynników atmosferycznych.

Łącznie w latach 2011-2013 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z administracją 14 nadleśnictw wchodzących w skład RDLP w  Szczecinie oraz RDLP w Zielonej Górze, zbudowała 31 sztucznych gniazd dla rybołowa. 

W związku z powyższym, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wsparcie w tegorocznej akcji montażu sztucznych platform dla rybołowów - wszystkim Nadleśniczym oraz służbie leśnej, a w szczególności, specjalistom ds. ochrony lasu i przyrody za aktywną pomoc, a także wsparcie w terenie.
 

FOTORELACJA Z MONTAŻU PLATFORM DLA RYBOŁOWA - zobacz