niedziela, 22 kwietnia 2018, 08:29

Aktualności - Komunikaty Rybołów – szczególnie chroniony w parkach krajobrazowych województwa lubuskiego
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Walczak   
czwartek, 08 marca 2012 10:35


                            

 

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego zaangażuje się w ochronę rybołowa na terenie województwa lubuskiego


Czynna ochrona rybołowa na terenie Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, to temat zainicjowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, spotkania szkoleniowo - dyskusyjnego, które odbyło się w dniu 7 marca br. na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie.

Podczas prelekcji prowadzonej przez Michała Bielewicza - specjalistę ds. obszarów sieci Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, zaprezentowano pracownikom parków krajobrazowych bieżące dane na temat stanu populacji rybołowa w kraju, a w szczególności na terenie województwa lubuskiego. Ponadto przekazano informację, o podjęciu przez regionalną dyrekcję, intensywnych starań na rzecz odbudowy populacji tego gatunku w ramach wdrażanej aktualnie strategii ochrony rybołowa na terenie Ziemi Lubuskiej.

Dzięki zaangażowaniu pracowników służby parków krajobrazowych na rzecz czynnej ochrony rybołowa, w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim powstanie m.in. regionalna baza danych obserwacji tego gatunku w oparciu o zestandaryzowany format kart obserwacyjnych. Wzmocniony zostanie również system monitoringu aktualnie budowanych sztucznych platform gniazdowych dla rybołowa m.in. w granicach parków krajobrazowych województwa lubuskiego. 

Niewątpliwie tego typu współpraca instytucjonalna, to wzorowy przykład działań w zakresie realizacji zadań związanych z czynną ochroną rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt w skali kraju, a także regionu.